Kategoriat
Uncategorized

Pää pystyyn, maanantai haltuun

DSC_0412.JPG

Tiedän, että tänään on vasta sunnuntai mutta myönnetään hei, ajatuksemme harhailevat jo huomisessa, työviikossa ja to do-listoilla. (Jos ei, anteeksi muistutuksesta.)

Maanantaissa pitää aina olla joku pieni spesiaaliasia, jonka takia sitä oikein odottamalla odottaa. Se voi olla säännöllinen ja toistuva asia (esim. tanssitreenit tai saunavuoro) tai sellainen juttu, joka vaihtelee viikottain.

DSC_0403.JPG

DSC_0411.JPG

DSC_0390.JPG

Mun jokamaanantaipäivään kuuluu: rauhallinen soittolista Spotifysta, aamutreenit ja jokin ihana, etukäteen hyvällä tavalla vatsaakutkuttava lounas (jos en ehdi sellaista valmistamaan sunnuntai-iltana, sallin itselleni vapaasti syödä ulkonakin). Maanantai-iltaisin suunnittelen aina jotain rentouttavaa ja inspiroivaa tekemistä. Joskus se on jokin sosiaalinen tapahtuma rakkaiden tyyppien kanssa ja toisinaan se on sohvalla makoilua uusimpien aikakausilehtien ympäröimänä. 

DSC_0392.JPG

DSC_0397.JPG

DSC_0384.JPG

Jos maanantait tuntuu tahmealta, on mielestäni ihan ensimmäiseksi katsottava itseensä ja mietittävä, millä pienillä teoilla ja mahdollisesti asenteen muutoksella siihen voisi vaikuttaa. Jos kuitenkin on yrittänyt jo kaikki keinot kuukaudesta toiseen ja herääminen uuteen viikkoon tuntuu edelleen maailmantuskalta, ongelma piilee varmasti jossain muualla. Silloin on hyvä puhua terveysalan ammattilaisen kanssa tai vaihtoehtoisesti miettiä, onko se työ ja oma arki sellaisia asioita, mitkä tarvitsisi täysin uusia tuulia…

Kuvat Roots-vegaanikahvilasta, jossa voi niin päättää kuin aloittaakin viikon. <3 Vaasankatu 14, Helsinki.

 

SARANDA OTA YHTEYTTÄ: TYHJAAJATUS@LIVE.FIFACEBOOK / INSTAGRAM / BLOGLOVIN /SNAPCHAT: SARANDADEDOLLI

6 vastausta aiheeseen “Pää pystyyn, maanantai haltuun”

Ihania ajatuksia! Maanantait kyllä menee, jotenkin jopa tykkään maanantaipäivistä, ja sunnuntait on ihan ehdottomia lemppareita, mut tiistaipäivät voiii eiii, niihin mun pitää kehittää jotain kivaa 😉 Hyviä vinkkejä, kiitos 🙂

En kestä, TÄYSIN SAMA JUTTU!:D Tiistait on jotenkin niin hankalia! Perustetaaks oma kerho tiistainihkeydelle? 😀

TODELLAKIN! Nyt kyllä täytyy löytää kaikki tiistaiangstaajat, ja tehdään siitä yhdessä viikon paras päivä 😉 Moni ei tätä tiistaijuttua kyllä tajua….haha!

Taas niin hyvää tekstiä! Juurikin noin.
Kirjoittelin itsekin aiheita sivuten pari postausta 🙂
Linkkaisin ne tähän, mutta luuri ei suostunut yhteistyöhön? !

Kiitos! Joo tää munkaan puhelin ei toimi aina kuin unelma näissä kommenttikentillä. 🙂 Meen manuaalisesti lukemaan, kiitos vinkkaamisesta! 🙂

Kommentoi

%d bloggaajaa tykkää tästä: