Kategoriat
Uutiset & Yhteiskunta

7 + 1 Hyviä uutisia maailmalla

Suvilahti

Ajattelin, että tällä hetkellä (kun maailman vaikutusvaltaisinta maata johtaa narsisti ja kymmenet ihmiset kuolevat lumivyörön alle) kaipaamme vaihteeksi hyviä uutisia. Nopeasti poimittuna, itelleni tuli ainakin seuraavista jutuista parempi mieli:

 

1. Jokaista matkustajaa kiittävää bussikuski, Anatoly Fedotov, on helsinkiläisten arjen sankari

2. Omaan kotikuntaan vaikuttaminen on tehty teknologian avulla paljon helpommaksi, ja Vantaan Myyrmäki sen todistaa

3. Pakkaset tulivat – viimeisiä hetkiä ottaa ilo irti talvesta (viikonlopustakin on kuulemma tulossa upea!)

4. Romanialaiset näyttivät, että (rauhanomaisilla) mielenosoituksilla voi saada oikeita tuloksia aikaan

5. Monet jättiyritykset aikovat haastaa Donald Trumpin valitustuomioistuimeen maahantulokiellon takia

6. Lentoemäntä luotti vaistoonsa ja pelasti nuoren tytön joutumasta ihmiskaupan uhriksi

7. Ihana Sara Puhto levittää Instagramissa positiivisen kehon ilosanomaa lisäämällä mm. kuvia siitä, miten oma asento ja pukeutuminen vaikuttavat siihen, miltä kroppa näyttää kuvissa

+ Video koirasta, joka huolehtii vastasyntyneistä haisunäätistä. Eläimet ovat mahtava esimerkki siitä, että toisistamme huolehtiminen on meille luontaista

 

Suvilahti

SARANDA OTA YHTEYTTÄ: TYHJAAJATUS@LIVE.FIFACEBOOK / INSTAGRAM / BLOGLOVIN

6 vastausta aiheeseen “7 + 1 Hyviä uutisia maailmalla”

Tämä ♡ Musta on todella tärkeää lukea päivittäin uutisia, olivat ne sitten hyviä tai huonoja. Mutta toisinaan on kyllä ihanaa huomata, että niitä hyviäkin uutisia riittää näin paljon. 

<3 Ja kyllähän niitä on oikeasti paaaljon enemmän, media vaan ei painota niitä samalla tavalla. 🙁

Tälläsiä ehdottomasti lisää! Miten jumalattoman iso vaikutus sillä olis ihmisiin, jos vähintään puolet uutisista olis aina hyviä. Ihme että edes jaksetaan maailmaa tällä hetkellä kun ne kaikki on kuitenkin aina vaan pelkkää huonoa. Näinkin pienestä postauksesta tuli jo niin paljon parempi fiilis 🙂

Hei vitsi mikä vaikutus tällä kommentilla on ollut mulla tähän aamuun! Iso kiitos ja mahtava kuulla että tästä välttyi hyvä fiilis. 🙂 Ihanaa keskiviikkoa sulle!

Kommentoi

%d bloggaajaa tykkää tästä: